fbpx

“Eksistē divi dzimumi – vīrietis un sieviete. Un uzskatu, ka no šiem vispārīgajiem vārdiem nav jāatsakās, ko sākušas darīt daudzas rietumvalstis, to vietā izvēloties, piemēram, persona ar dzimumlocekli vai cilvēks ar vagīnu. Bioloģija no cilvēku iedomām un vēlmēm nemainās!” sarunā ar vecāku organizāciju “Mammamuntetiem.lv” uzsver bioloģijas doktors Aivars Cīrulis.

 

Nesen sabiedrību, jo īpaši vecākus, satrauca Valsts izglītības satura centra (VISC) publiskotais metodiskais materiāls “Seksuālā izglītība. Jautājumi un atbildes”. To izvērtējot, biologs Aivars Cīrulis saka: “Vislielākās problēmas tajā saskatu ar neskaidrajiem dzimšu jēdzieniem, piemēram, “bezdzimuma” persona, plūstoša dzimte, nebināra identitāte, daudzveidīga dzimte, dzimtes kvīri… Šķiet, paši šie aktīvisti ir patiesībā apjukuši terminos un īsti nezina, ko tie objektīvi nozīmē.” Aivars Cīrulis ir bioinformātiķis un bioloģijas doktors; doktora grādu ar specializāciju ģenētikā ieguvis Lundas universitātē Zviedrijā. Viņš ir arī neirobioloģijas kursa pasniedzējs Latvijas Universitātē un biedrības “Papardes zieds” padomes viceprezidents. VISC materiāls ir atcelts, tomēr sabiedrībā diskusija par seksuālo izglītību skolās, tās nepieciešamību un saturu turpinās.

 

Nesen sabiedrībā asas diskusijas izvērtās par VISC izdoto metodisko materiālu “Seksuālā izglītība. Jautājumi un atbildes”, kas domāts pedagogiem viņu zināšanu papildināšanai. Kas, jūsuprāt, par šo tēmu pedagogiem un sabiedrībai kopumā būtu jāzina, jāvienojas, ka bērniem to var mācīt?

Tas, par ko būtu jāvienojas attiecībā uz dzimumizglītību Latvijas skolās, neatkarīgi, vai cilvēks ir liberāli, konservatīvi vai kā citādi domājošs, ka dzimumizglītība ir par dzimumu, nevis dzimti. Vispirms ir jābūt primitīvām zināšanām par dzimumu un to, kā rodas bērni – reprodukcijas pamatlieta. To apgūstot, ir jālieto skaidri termini un ka patiešām cilvēkiem ir tikai divi dzimumi. Var būt skaidrots, ka mēdz būt dažādi ar dzimumu saistīti attīstības  traucējumi – medicīnas grāmatās tie visi ir aprakstīti. Interseksualitāti metodiskajos materiālos var pieminēt – vienkārši pieminēt, nevis uzsvērt. Tikpat labi tā vietā var pieminēt problēmas ar auglību.

 

Primārais ir tas, ka eksistē divi dzimumi – vīrietis un sieviete. Ja mēs runājam par bioloģiju, tad drīkstam šos vārdus lietot. Uzskatu, ka no šiem vispārīgajiem vārdiem – vīrietis un sieviete – nav jāatsakās, ko sākušas darīt vairākas rietumvalstis, to vietā izvēloties, piemēram, persona ar dzimumlocekli vai cilvēks ar vagīnu. Tradicionālā definīcija ir: vīrietis ir pieaudzis bioloģiskais vīrišķais dzimums. Attiecīgi arī sieviete ir pieaudzis bioloģiskais sievišķais dzimums. Mēs varam izmantot šos terminus, savukārt LGBT kopienas savā starpā var sarunāties, kā vēlas. Tomēr vispārējā izglītībā mums ir jāpieturas pie saprotamiem terminiem.

 

Otrais aspekts – uzskatu, ka arī izglītībā ir svarīgi pieminēt, ka eksistē homoseksualitāte un transseksualitāte. Tās eksistē. Un šādiem bērniem kā minoritātēm vienmēr būs jautājumi; skolās tā dēļ var notikt apsmiešana, mobings, tāpēc pedagogiem ir jābūt zināšanām par to. Par minoritāšu terminiem skolotājam ir jāzina. Un jāzina, kā rīkoties. Bet šādai informācijai metodiskajos materiālos ir jābūt pasniegtai zinātniskā līmenī, nevis šauri domājošā, aktīvistu līmenī. Ir redzams, ka pieminēto metodisko materiālu “Seksuālā izglītība. Jautājumi un atbildes” nav izstrādājuši akadēmiski cilvēki.

 

Trešais punkts – dzimtes. Deviņdesmitajos gados feministes sāka kustību pret seksismu, proti, ka arī sievietes var būt pilotes un darīt visu pārējo, ko vīrieši, izņemot vīrieša bioloģisko funkciju. Tas viss bija pareizi un saprotami. Tagad ir vērojams, ka šie stereotipi tiek paņemti un veidoti kā dzimtes. Bet tā nedrīkst būt! Jāpaliek pie tā, ka, ja ir dzimumu atšķirības, tad ir lietas, ko visi dzimumi var darīt un ko patiešām nevar. Šobrīd tiek jaukta galva: ja tu esi meitene, bet neesi standarta meitene, jo tev patīk spēlēties ar vilcieniem, tad tu vairs neesi meitene. Tas ir tas pats, kā padomju laikā teikt: puiši neraud, un, ja tu raudi, tu neesi puisis. Dzimšu teorija balstās tieši uz šādiem stereotipiem! Tas ir šokējoši! Tā vienkārši ir jāmāca, ka gan puiši, gan meitenes ir dažādi. Šī psiholoģiskā mācība nāk jau no Freida laikiem, ka mūsos ir sievišķā un vīrišķā daļa, bet tās nenosaka tavu dzimumu.

 

Runājot par seksuālo izglītību, no sabiedrības veselības viedokļa ir svarīgi izglītot arī par slimībām un izsargāšanos. Nedrīkst būt konservatīva pieeja un iztēloties, ka cilvēkiem nav seksa. Sekss ir, un Latvijā seksuāli transmisīvu slimību ir ļoti daudz. Ir jārunā par to, kas ir drošs sekss.

 

Iepriekš pieminētajā materiālā ļoti laba bija sadaļa par piekrišanu. Veiksmīgi parādīts aspekts, ka neviens nedrīkst otru spiest nodarboties ar seksu. Vispirms ir piekrišana. Nedrīkst būt arī spiediens, sajūta, ka “esmu pēdējais klasē, kurš vēl nav nodarbojies ar seksu”. Tāpat jāmāca par seksuālajām tiesībām. Jauniešiem jāzina arī, ja tiek izplatītas viņu bildes vai video, tas ir Krimināllikuma pārkāpums. Jārunā par emocionālo un fizisko drošību.

 

Vēl vajag uzsvērt, ka cilvēkiem jājūtas komfortabli savā ķermenī. Protams, piedzīvojot pubertāti, ir daudz jautājumu, un mums, pieaugušajiem, ir jāpalīdz pusaudžiem justies komfortabli savā ķermenī un skaidrot, ka, jā, notiek pārmaiņas, jāmāk savu ķermeni pieņemt. Ja skolotājs redz, ka viņa redzeslokā ir transseksualitātes gadījums, tad var to skaidrot – arī vecākiem. Rietumos ir sākts apiet vecākus! Tā nedrīkst, vecākiem ir tiesības uz saviem bērniem, vienlaikus – vecāki nedrīkst pārkāpt bērna tiesības. Jautājumu var izskatīt, sākot ar skolas psihologu, tad ar klīnisko psihologu un psihiatru. Nopietnos jautājumos ir jābūt nopietnai pieejai. Izstrādātajos materiālos noskaņa ir tāda, ka viss ir atkarīgs no tavām šī brīža sajūtām. Nē, jautājums ir jārisina profesionāli, vienlaikus nenoliedzot, ka šādi gadījumi ir. 

 

Tātad, lai pasludinātu, ka, piemēram, es neesmu meitene, bet puisis, ar manis pašas sajūtu vien nepietiek?

Transseksualitātes jautājums sevī ietver ļoti daudz lietu, kas katrs ir stipri atšķirīgs gadījums un tiem jāpieiet individuāli. Ja runa ir par medicīnu, tad varētu runāt par trīs transseksualitātes tipiem. Pirmais ir tradicionālais, kad jau no bērnības var redzēt, ka bērns atšķiras, un parasti šie bērni izauga par homoseksuāliem cilvēkiem un dzimuma maiņa vai citas manipulācijas nebija vajadzīgas – tikai ļoti maza daļa izvēlējās ko tādu. Otrais ir dzimuma disforija, kas radusies pēkšņi – bērnībā meitene ir bijusi parasta, pat varbūt stereotipiska meitene, bet pēkšņi pusaudzes vecumā ir vēlme mainīt dzimti vai dzimumu. Šis fenomens zinātniskajā literatūrā ir parādījies tikai pēdējos gados un iepriekš netika aprakstīts – tips, par ko tagad ceļ trauksmi – par pusaudžu meitenēm. Agrāk lielākā daļa transseksuāļu bija vīrieši, kas kļūst par sievietēm. Tagad ir apgriezies otrādi, un pētījumi nav pietiekami veikti, un ir jābūt kādam stopkrānam ar jautājumu: kas šeit notiek? Statistika ir mainījusies ļoti strauji!

 

Sākotnējos pētījumos, kas tagad parādās, ir minēts sociālais konteksts – fenomens sāk izplatīties pa grupiņām, no meitenēm uz meitenēm. Šis vēl nav zinātniski izpētīts, bet mans viedoklis ir – agrāk meitenēm bija raksturīgas graizīšanās un līdzīgas problēmas, un, tā kā dzimtei un dzimumam mūsdienās ir milzīgs sociālo mediju un mediju kopumā spiediens, tad meitenes, kuras dažādu iemeslu dēļ neiejūtas vai kurām ir grūtības iziet cauri pubertātes posmam, viņām ir jautājumi, un diemžēl atbildes viņas atrod pārsvarā “TikTok”. Lielākā problēma nav šis metodiskais materiāls, par kuru runājām, bet “TikTok”, kur var uzzināt ļoti nepareizu informāciju. Piemēram, TikTok” sāka runāt par Tureta sindromu, kura viena no izpausmēm ir tiki. Bērni, saskatoties video, kur stāsta par šo sindromu, sāka teikt, ka viņiem ir tiki. Vecāki veda pie neirologa, kuri saka – nē, nekā tāda jums nav. Tā ir realitāte, kādā mēs dzīvojam; nav runa tikai par dzimuma disforiju.

 

Un trešais tips ir kvīri. Es personīgi uzskatu, ka agrāk bija dažādas subkultūras – emo, goti, skinhedi utt., no kā cilvēks izaug. Tagad vietā ir nākuši kvīri – tev nav jābūt homoseksuālam, lai būtu kvīrs. Pietiek, ja vīrietis nokrāso nagus un ir seksuāli romantiski brīvs. Mīl visus! Līdzīgi kā septiņdesmitajos gados hipiji. Manuprāt, tā ir modes lieta, kas pēc desmit gadiem izzudīs un to nomainīs kas cits.

 

No vecāku puses satraukums ir par smadzeņu skalošanu attiecībā uz to, ka jānotiek dzimumu maiņai. 

Amerikā eksistē kontroversiāla kustība Gays against groomers – geji pret pedofiliem. Viņi dalās ar video, kuros, piemēram, pieaudzis vīrietis, kurš ir kļuvis par sievieti, transseksuālis, speciāli tēmējot uz bērniem, stāsta par dzimuma maiņu. Uzdod, piemēram, šādus jautājumus: kāds tu esi? Varbūt tu esi transseksuāls? 
Cilvēki vienmēr grib, lai līdzinās tieši viņam.
 

Notiekošais ir spēcīgs brīdinājums vecākiem, ka viņiem ar savu bērnu ir jārunā par seksualitāti, par ķermeni, lai cik tas ir neērti. Jāmeklē veidi, kā ar bērnu labi, forši par šīm tēmām sarunāties, nevis viņus atgrūst, sakot, ka tu vēl esi mazs, fui, par to nerunāsim utt. Jo, ja bērnam ir jautājumi, atbildes viņš meklēs, un labāk tās saņemt mājās vai skolā, pretējā gadījumā viņš tās atradīs citur, piemēram, “TikTok”. 

Tieši tā. Par šiem jautājumiem ir atvērti jārunā, jādiskutē. Jāstāsta par manis minētajiem galvenajiem punktiem, proti, kā rodas bērni, par veselības aspektiem, par piekrišanu, par bioloģiskajiem dzimumiem u.c., kā arī jāpiemin to, ka pastāv homoseksualitāte un transseksualitāte, un ka eksistē sievišķīgi puiši un vīrišķīgas meitenes. Man šķiet, tā ir tā ziņa, kas jādod tālāk, nevis jāuzskaita dzimtes. Ja mēs jautātu dzimšu akadēmiķiem, viņi atbildētu, ka dzimšu ir neskaitāms daudzums, jo katrs var noteikt savu dzimti. Tas, manuprāt, ir bezjēdzīgs koncepts. Es kā zinātnieks varu izskaidrot, kāpēc cilvēkiem ir divi dzimumi un ne vairāk. Vai tie cilvēki, kuri veidojuši dzimtes terminus, var to izskaidrot? Es stipri šaubos. Domāju, ka viņi paši ir apjukuši šajos terminos. Cilvēki var identificēties daudz un dažādi, tā ir viņu brīvība, bet mācīt par to bērniem…

 

Es tādā ziņā esmu konservatīvs 

– vienmēr ir bijušas puiciskas meitenes un sievišķīgi zēni, kas visbiežāk izaug attiecīgi par heteroseksuālām sievietēm un vīriešiem. Tā vietā tagad nav jāmāca, kurā LGBT skalā tu esi – ja tu esi šajos procentos, tad tev ir tāda dzimte, ja šajos, tad tāda dzimte.

Manuprāt, tas ir cilvēktiesību pārkāpums – piespiest otru runāt tā, kā tu vēlies, piespiest izmantot tādu valodu, kādai tu nepiekrīti. Tas ir mēģināt otru ielikt prāta cietumā – ka tu nedrīksti teikt to, ko tu patiesībā uzskati. Dzimšu feministes pašas māca, ka “nē” nozīmē – nē. Šajā gadījumā, ja tu nepiekrīti arī citām lietām, tu arī drīksti pateikt – nē nozīmē nē.

 

Piemēram, tas ir situācijās, kurās ārstam dzemdētāju liek saukt par personu, kas gaida bērnu, nevis par grūtnieci?

Jā, piemēram, bija tāds skandāls, kad Hārvarda universitātes profesore atteicās teikt “stāvoklī esošas personas” vārda “grūtniece” vietā. Iedomājamies situāciju: Rīgas Dzemdību namā ierodas dzemdēt transvīrietis. Uzskatu, ka oficiālajos materiālos jānorāda, ka dzemdē sieviete, grūtniece, jo mēs runājam par bioloģiju. Mums, manuprāt, ir jāsaglabā šis bioloģiskais termins. Citādi sanāk, ka mēs pieņemam, ka transcilvēki ir stulbi! Viņi taču apzinās, kas viņi ir; nevar izlikties, ka viņi nezina, kāds ir viņu dzimums. Piemēram, es bioloģiski esmu sieviete un tagad zināmā mērā esmu mainījusies un līdzinos vīrietim. Tas nav nekāds uzbrauciens vai diskriminācija. Un, ja transvīrietis dzemdē bērnu, tad personāls var uzrunāt – viņš. Apkārtējie var būt cilvēcīgi un uzrunāt cilvēku tā, kā viņš vēlas. Taču tāpēc nav jāmaina visa sabiedrība un oficiālajos dokumentos nav jāraksta, ka dzemdējis vīrietis! 

Nav jāmaina bioloģiskie termini un jāpārraksta grāmatas tikai tādēļ, lai cilvēki justos ērti un mēs izliktos, ka nepastāv bioloģiskā realitāte. Bioloģija no cilvēku iedomām un vēlmēm nemainās!

Jā, atsevišķos gadījumos mēs varam būt vienkārši cilvēcīgi, jo transseksualitāte eksistē, taču tie nav bieži gadījumi. Seksuālā orientācija medicīnā ir svarīga, jo pastāv dzimumu atšķirības, tāpēc ir būtiska personalizētā medicīna. Piemēram, geju atbildes reakcija uz antidepresantiem ir citāda nekā heteroseksuāliem vīriešiem, jo geju smadzenes nosacīti ir sievišķīgākas (Cīrulis, 2023).

 

Es gribētu, lai Latvijā saglabājas oficiālā sistēma, kurā ir obligāti jāiet pie psihiatra un ka šī transseksualitāte tiek noteikta kā oficiāla diagnoze. Jo Rietumos šobrīd ir tāda problēma: ir kustība “I know, who I am”. Es zinu, kas es esmu. Ka nav vajadzīgs speciālista atzinums, lai pateiktu, ka šodien es vairs neesmu vīrietis, bet sieviete. Un ar to pietiek. Tā tas nedrīkst būt. Jo tas paceļ ļoti daudzus jautājumus, kas skar citu cilvēku tiesības. Piemēram, par koplietošanas tualetēm, dušām, cietumu, sportu utt.

 

Jo citiem cilvēkiem arī ir sava komforta zona un robežas, kuras nedrīkst pārkāpt. Šobrīd sanāk tā – cilvēks iedomājas, ka ir Visuma centrs, iedomājas, ka ir minoritāte, kuru visi apspiež, bet rezultātā pats pārkāpj citu cilvēku robežas. 

Sanāk, ka minoritātes diktē vairākumam, kā būs; tā nav demokrātija, tā ir tirānija. Visām šīm lietām ir jāpieiet individuāli, un nav jāmaina sabiedrības funkcionēšana.

Arī statistikā šobrīd veidojas milzīga problēma – zinātniskus pētījumus atsevišķās valstīs ir grūti veikt, jo pat nezinām, kas ietverts šajos datos, ja cilvēks katru reizi var izvēlēties citu dzimumu. Tā, man šķiet, ir disfunkcionāla sabiedrība.

 

Materiāli skolotājiem tieši tāpēc ir jāveido, zinātnē balstīti.

Materiālā, ko apspriežam, ir minēta kritiskā domāšana. Bet tā nav kritiskā domāšana – pieņemt visu, ko  kāds tev saka. Kritiskā domāšana nozīmē analizēt, ko tev kāds saka. 


Mani visvairāk fascinē, ka šo materiālu atbalsta centrs “Marta”. Tas ir centrs, kas uzņem sievietes, kuras cieš no vardarbības. Bet ja nu atbalsts tiks sniegts transsievietei, kura ir bijusi heteroseksuāls vīrietis, kurš pats ir izvarojis sievietes? Es nesaku, ka tā notiks, bet tā teorētiski var notikt – šāds gadījums bija Skotijas sieviešu cietumā (plašāk informācija šeit). Jautājums ir, kā mēs kā sabiedrība šādas problēmsituācijas risināsim.

 

Starp citu, ja paskatās, kas vienlīdzības jautājumos notiek Rietumos un angļu valodā, tad gandrīz neviens nav mainījis vīriešu definīciju, bet tikai sieviešu. Ja ir tualetes, tad parasti ir divas tualetes – vīriešu tualetes un “sieviešu un citu tualetes”. Attiecīgi sievietes šajā modernajā ideoloģijā atkal tiek apspiestas.

 

Džoanna Roulinga, Harija Potera grāmatu autore, arī par šo runā un neatkāpjas no šī, neraugoties uz sabiedrības milzīgo spiedienu. Viņa ir pat izveidojusi centru, kurā patvērumu un atbalstu var rast tikai bioloģiskās sievietes. Liberāļi to sauc par transfobiju. Es uzskatu, ka, ja cilvēks par savu naudu izveido centru, kur grib pasargāt konkrētu cilvēku grupu, tas ir cienījams mērķis, un nomelnot par šādu rīcību ir “slimi”. Ja vēlas, ikviens var veidot centru transcilvēkiem, un arī tas būs labs darbs.

 

Mūsdienu Rietumu pasaules milzīgā cīņa un problēma ir tā, ka netiek rasts kompromiss. Zviedrija šajā ziņā ir prasmīgāka. Piemēram, publiskajās telpās ir dušas sievietēm, vīriešiem un trešās dušas ar uzrakstu – “visiem”. Es studēju Zviedrijā un šo novēroju, ejot uz baseinu. Kas uz šīm dušām parasti gāja? Nevis LGBT cilvēki, bet vecāki ar pretēja dzimuma bērnu. Piemēram, tētis ved meitu peldēties un pēc tam uz šīm dušām – mazgāt un apģērbt. 
Kopsaucējs ir jāmeklē. Tikai tad mēs varam runāt par iekļaujošu un cieņpilnu sabiedrību. Nevis viens otram izvirzīt galējus ultimātus. 
 

Kā Latvijā skolās bērniem būtu jāmāca par seksuālo izglītību, kādas programmas būtu jāizmanto?

Latvijā trūkst veselības mācības, kurā var iekļaut arī šīs tēmas; ja būtu, tad varētu veidot arī oficiālas mācību grāmatas, kā tas ir jebkurā citā priekšmetā. Veselības mācība ir viena no svarīgākajām mācībām! Mums ir jāzina, kā rūpēties par savu veselību visa mūža garumā. Saturs veselības mācībai ir jāveido tāds, kas ir zinātnē balstīts un kuram vairākums piekrīt.

 

Kas man visvairāk nepatīk šī brīža materiālā – ka tā veidotāji noteikti zināja, ka sabiedrībā tāda reakcija būs. Viņi noteikti nedomāja: tagad visi pieņems mūsu smuko materiālu. Man šķiet, ka tā ir provokācija. Nedaudz provokācija vienmēr ir noderīga, bet ne šajā gadījumā.

 

Mūsu sabiedrībai, šķiet, jau tā ir slikta veselības pratība, tostarp seksuālā, ka tagad sanāk atkritiens?

Tieši tā. Es ļoti ceru, ka materiāls tiks pārstrādāts, nevis atlikts vispār. Ceru, ka cilvēki sanāks kopā, lai spriestu, kādam šim materiālam ir jābūt, un ceru, ka uz sarunām būs uzaicināti gan konservatīvi domājoši, gan liberāli cilvēki. Es negribu dzīvot sašķeltā sabiedrībā. Paskatāmies uz Ameriku – tā ir kļuvusi par slimu, disfunkcionālu demokrātiju; tur daudzos jautājumos notiek trakas lietas. Tā nav vienota sabiedrība, tāpēc ir joks par Divided States of America. Bet mēs Latvijā taču varam atrast kopsaucēju.

 

Tie, kas ir autentiski LGBT cilvēki, manuprāt, rezultātā būs cietēji. Sabiedrībai uzskati mainīsies – šobrīd tie arvien kļūst draudzīgāki. Citās valstīs jau atkal kļūst nedraudzīgāki, jo ir jau radies šis jautājums: stop, kas notiek!?

Šādas diskusijas turpināsies, tas ir mūsu gadsimta fenomens.

 

Atsauce:
Cīrulis, A. (2023). Sexual orientation as an important factor in personalized medicine. European Neuropsychopharmacology, 66: 62-63.

 

 

Inga Akmentiņa-Smildziņa

Mammamuntetiem.lv intervija

Rīga, 2020. gada 24. novembrī
Šajā vētrainajā laikā apvienības AP! darbā notiek nopietnas pārmaiņas.
 
Mēs, trīs partiju vadītāji, pēc dzīvām un atklātām sarunām partiju valdēs un ar biedriem esam nolēmuši nostiprināt trīs partiju organizācijas, to identitātes un veiktspēju, atceroties, ka apvienība ir suverēnu partiju “konfederācija”, nevis “federācija”.
 
Mēs nostiprinām mūsu galveno kopīgo atbildību mūsu vēlētāju priekšā - mūsu Saeimas frakciju. Mēs koncentrēsim stratēģiskos politiskos lēmumus frakcijā, pieņemot tos sadarbībā ar triju partiju vadītājiem, kuri turpmāk trijatā arī juridiski veidos apvienības valdi.
 
Saeimā un valdībā mēs īstenosim mūsu kopīgo priekšvēlēšanu programmu un piedalīsimies valdības koalīcijas darbā. Frakcija pēc budžeta pieņemšanas izvirzīs un atbalstīs kopīgu ministra kandidatūru.
 
Savukārt 2021. gada pašvaldību vēlēšanās mūsu partijas pamatā startēs ar saviem sarakstiem, savu identitāti un programmu un, ja atsevišķi lemsim, dažās no pašvaldībām startēsim kopīgā sarakstā.
Par to, kā piedalīties nākamajās Saeimas vēlēšanās, trīs partijas lems pēc pašvaldību vēlēšanām, izvērtējot gan vēlēšanu, gan kopīgā darba rezultātus, sabiedrības attieksmi un to, kā sasniegt kopīgus mērķus, saglabājot partiju savpatību.
 
Ivars Ijabs
Andris Skride
Daniels Pavļuts

Kardiologs, partijas IZAUGSME valdes priekšsēdētājs Andris Skride ceļā no Amsterdamas uz Bostonu (ASV) sniedzis medicīnisko palīdzību un izglābis dzīvību vienam no šī reisa pasažieriem.

 

30.novembrī Skride bija devies ceļā ar aviokompānijas “Delta Airlines” lidmašīnu uz Bostonu (ASV), lai piedalītos tur notiekošajā starptautiskajā medicīnas un zinātnes konferencē.

 

Esot virs Atlantijas okeāna, viņš bija pamanījis lielu kņadu, pēc kuras sekoja jautājums skaļrunī par to, vai lidmašīnā ir kāds ārsts.

 

“Man kā jau pierasts līdzi gan oksimetrs, gan spiediena mērīšanas aparāts un pat neliels medikamentu klāsts – jāsaka gan, ka aviokompānijai arī bija šis tas no vajadzīgā. Pasažieris sadakterēts un priecīgs, aviokompānija pateicīga,” sacīja Skride.

 

Skride ir latviešu ārsts un politiķis, medicīnas zinātņu doktors, ieviesis Latvijā vairākas jaunas ārstēšanas metodes, organizējis un līdzdarbojies pirmajā plaušu transplantācijā Latvijas vēsturē, Latvijas Reto slimību speciālistu asociācijas dibinātājs un vadītājs.

Manas nodaļas intensīvajā terapijā Stradiņa slimnīcā varam redzēt, ka 30-40 gados cilvēkiem jau ir infarkts, protams, ja cilvēks vispār ir paspējis nokļūt līdz slimnīcai, jo 50% gadījumu miokarda infarkts uzreiz ir letāls, tā TV24 raidījumam “Preses klubs” izteicās Andris Skride, profesors, kardiologs, 13. Saeimas deputāts un partijas IZAUGSME valdes priekšsēdētājs.

 

Skride kā lielisku ziņu atklāj to, ka no 2024.gada obligāti publiskās vietās būs pieejami ārējie defibrilatori, kas ir pirmā palīdzība, kas spēj atjaunot sirdsdarbību.

 

Runājot par fizisko aktivitāti, Skride saka, ka pietiek ar iešanu un soļošanu, 7000-10 000 soļu dienā (5 – 8km) ir tas minimums, kas jānoiet, lai pasargātu sevi no insulta un infarkta, un ir arī labi mmentālajai veselībai. Profilakse ir galvenais!

 

No diētas kļūdām, kas noved kapā, ir pārmērīga sāls lietošana, norāda Skride. Viņš turpina: “Sāls ir 15x kaitīgāks par cukuru,jo cukurs nekaitēs, ja cilvēks kustēsies, tas pārvēršas enerģijā, bet, ja ne, tad, protams, taukos. Trešais būtiskais – labs miegs, nestresošana, nesmēķēšana.”

Rezolūcija vienbalsīgi apstiprināta politiskās partijas IZAUGSME biedru kongresā.
LV/RU/EN
 
/LV/
-“Izaugsme” pievienojas Latvijas politiski augstāko amatpersonu un Saeimas paustajam nosodījumam
sakarā ar neprovocēto Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas ir visrupjākais starptautisko tiesību normu
pārkāpums.

- “Izaugsme” atbalsta Latvijas pausto nosodījumu par Baltkrievijas līdzdalību Kremļa karā pret
Ukrainu, tostarp aicinājumā pret to vērst vēl plašākās Eiropas Savienības sankcijas.

- Latvija, tostarp “Izaugsmes” biedri sniedz visu pieejamo politisko un praktisko atbalstu Ukrainai,
tostarp iestājas par Ukrainas suverenitāti, neatkarību un nedalāmību. Kopš 2014. gada Latvija
neatzīst Krievijas nelikumīgi veikto Krimas pussalas okupāciju, aneksiju un nosoda Krievijas
karadarbību Ukrainas teritorijā. Nevienai valstij no malas nav veto tiesību pār Ukrainas ārpolitikas
izvēlēm vai ES un NATO lēmumu pieņemšanas procesu.

- “Izaugsme” aicina arī turpmāk piedalīties palīdzības sniegšanā Ukrainai (ziedojumi, mājvietu
nodrošinājums, darba vietas u. tml.), darot to koordinēti, proti, izmantojot mājaslapu, www.ukraine-
latvia.com kurā apkopota aktuālā informācija.

- “Izaugsme” aicina biedrus apzināt savus draugus un paziņas, kas dzīvo Krievijas Federācijā, lai
paskaidrotu un informētu viņus par notiekošo Ukrainā, tādējādi cīnoties pret Krievijas propagandu.
Tāpat aicinām apzināt un uzturēt kontaktu ar Latvijā dzīvojošajiem radiem, draugiem, paziņām, kas
ir Krievijas dezinformācijas gūstā.

- “Izaugsme” aicina apzināt savus draugus un paziņas, kas dzīvo Rietumeiropas valstīs, lai paskaidrotu
un informētu viņus par notiekošo Ukrainā, tai skaitā mudināt viņus savās vietējās kopienās būt
sabiedriski aktīviem un paust stingru nosodījumu pret Krievijas Federācijas kara noziegumiem.
 
- Dezinformācijas kampaņas ir Kremļa ierocis, kas pavērsts ne tikai pret Ukrainu, bet arī Latviju.
Aicinām iedzīvotājus kritiski un ar piesardzību izturēties pret informāciju par notikumiem Ukrainā,
kas lasāmi apšaubāmos avotos. Aicinām kritiski padomāt pirms dalīšanās ar ziņām sociālajos tīklos,
pievēršot uzmanību ziņas izcelsmes avotam, virsraksta un fotoattēla sakritībai ar pārējo rakstu, kā arī
iepazīstoties pilnībā ar raksta vai ziņas saturu.
 
- Visi kopā turpināsim sargāt Latviju un katru tās iedzīvotāju. Latvija esam mēs paši, un mēs savu
robežu, valsti un visus tās iedzīvotājus sargāsim visi kopā un visās jomās.

/RU/
-«Рост» присоединяется к выраженному высшими политическими должностными лицами
Латвии и Сеймом осуждению в связи с неспровоцированным вторжением России на Украину,
что является грубейшим нарушением норм международного права.

- «Рост» поддерживает осуждение Латвией участия Беларуси в войне Кремля с Украиной, в том
числе в призыве обратить против нее еще более обширные санкции Европейского союза.

- Латвия, в том числе члены «Роста», оказывает Украине всю доступную политическую и
практическую помощь, в том числе выступает за суверенитет, независимость и неделимость
Украины. С 2014 года Латвия не признает незаконную оккупацию и аннексию Россией
Крымского полуострова, осуждает военные действия России на территории Украины. Ни одна
посторонняя страна не имеет права вето касательно выбора Украины во внешней политике
или процесса принятия решений ЕС и НАТО.

- «Рост» призывает продолжать участие в оказании помощи Украине (пожертвования,
обеспечение жильем, рабочими местами и т. п.), осуществляя это координированно, в
частности, используя домашнюю страницу www.ukraine-latvia.com , на которой обобщена
актуальная информация.

- «Рост» призывает своих членов обращаться к друзьям и знакомым, проживающим в
Российской Федерации, чтобы разъяснять и информировать их о происходящем на Украине,
тем самым ведя борьбу с российской пропагандой. Кроме того, мы призываем находить и
поддерживать контакт с проживающими в Латвии родственниками, друзьями и знакомыми,
которые попали в плен российской дезинформации.

- «Рост» призывает обращаться к своим друзьям и знакомым, живущим в странах Западной
Европы, разъясняя и информируя их о происходящем на Украине, в том числе побуждать их
проявлять общественную активность в рамках своих местных общин и выражать
категорическое осуждение военных преступлений Российской Федерации.

- Кампании дезинформации – это оружие Кремля, которое направлено не только на Украину, но
и на Латвию. Мы призываем население критично и с осторожностью относиться к
информации о событиях на Украине, поступающей из сомнительных источников. Призываем
задуматься, прежде чем делиться сообщениями в социальных сетях, обращая внимание на
источник происхождения сведений, совпадение заголовка и фотографии с самой статьей, а
также полностью ознакомиться с содержанием статьи или сообщения.

- Мы продолжим все вместе охранять Латвию и каждого ее жителя. Латвия – это мы сами, и мы
будем охранять свою границу, государство и всех ее жителей вместе и во всех сферах.
 
/EN/

- “Growth” joins the condemnation expressed by Latvia’s high authorities and the Saeima concerning
Russia’s unprovoked invasion of Ukraine, which is a major breach of international legal standards.

- “Growth” supports Latvia’s condemnation of Belarus’s participation in the Kremlin’s war against
Ukraine, including the call for broader European Union sanctions.

- Latvia, including the members of “Growth”, provides all available political and practical support to
Ukraine, including advocating for the sovereignty, independence, and indivisibility of Ukraine. Since
2014, Latvia does not recognise the illegal occupation and annexation of the Crimean Peninsula, and
condemns Russia’s military activities on the territory of Ukraine. No third-party country has a veto
regarding Ukraine’s foreign policy choice or EU and NATO decision-making process.

- “Growth” calls for further participation in the provision of help to Ukraine (donations, provision of
accommodation, jobs, etc.) in a coordinated manner, specifically through the www.ukraine-
latvia.com website where up-to-date information is gathered.

- “Growth” calls its members to contact their friends and acquaintances living in the Russian
Federation in order to explain and inform them about the situation in Ukraine, thus fighting against
Russian propaganda. We also encourage you to maintain contact with your relatives, friends, and
acquaintances living in Latvia who are in the grip of Russian disinformation.

- “Growth” calls you to contact your friends and acquaintances living in Western European countries
in order to explain and inform them about the situation in Ukraine, including encouraging them to be
social-minded and to express strong condemnation of the war crimes of the Russian Federation.

- Disinformation campaigns are the Kremlin’s weapon against both Ukraine and Latvia. We encourage
the people to be critical and cautious about information regarding the situation in Ukraine from
doubtful sources. We encourage you to think critically before sharing news on social networks,
paying attention to the source of the news, whether the title and photo matches the rest of the article,
as well as reviewing the content of the article or message completely.

- Together we will continue to protect Latvia and each of its people. We ourselves are Latvia, and
together we will protect our border, our country and its people in all areas.

Par godu Reto slimību dienai, ko pasaulē atzīmēs šā gada 28. februārī, Latvijā no 26. februāra līdz 28. februārim notiks izgaismošanas akcija “Esot vienoti, esam stipri”. Akcijas iniciatore ir Latvijas Reto slimību alianse – vienīgā nevalstiskā organizācija, kas apvieno reto slimību pacientu biedrības un pārstāv aptuveni 96 000 Latvijas cilvēku ar retām slimībām intereses. Organizācijā apvienojušās 14 pacientu biedrības. 

 

Reto slimību alianse aicina pievienoties gaismošanas akcijai “Esot vienoti, esam stipri” un laika posmā no 2022. gada 26. februāra līdz 28. februārim vakara stundās izgaismot kādu pašu izvēlētu ēku vai ēkas logus debess zilā – cerību krāsā. “Kopā ar Latvijas iedzīvotājiem vēlamies iedegt gaismas starus kā simbolisku vaduguni dzīvotgribai un priekam, padarīt ikdienu gaišāku un atbalstīt cilvēkus, kuru dzīve ir slimības iezīmēta”, aicina akcijas producente Ieva Plūme. Akcijas mērķis ir atbalstīt cilvēkus ar retām slimībām un izteikt pateicību viņu tuviniekiem un visiem mediķiem, kuru pārziņā ir cilvēki ar retām slimībām, par neatlaidību, izturību un drosmi.

 

Reto slimību alianses vadītāja Baiba Ziemele, kas veikusi datu apkopojumu par reto slimību pacientu skaitu Latvijā, informē: “Salīdzinājumā ar pagājušo gadu reģistrēto reto slimību pacientu skaits pieaudzis par 44%. Kopā valstī šā gada janvārī bija reģistrēti 16 053 cilvēki ar 1499 dažādām retām slimībām, 53% no tiem dzīvo Rīgā un Pierīgā, 11% – Zemgalē, 9% – Kurzemē, bet Vidzemē un Latgalē – katrā 8% no kopējā reģistrēto pacientu skaita, dzīvesvieta nav norādīta 11% reģistrēto gadījumu”.[1] Savukārt 2021. gada sākumā saskaņā ar reto slimību ORPHA klasifikāciju Latvijā bija reģistrēti 11 167 pacienti ar 1246 dažādām diagnozēm.

 

Eiropas Reto slimību asociācijas “EURORDIS” ierosinātā gaismošanas akcija šogad notiks 15 Eiropas valstīs: Vācijā, Itālijā, Francijā, Čehijā, Austrijā, Spānijā un citās. Latvijā akcijai pievienojas un to informatīvi atbalsta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Pašvaldību savienība. Akcijai atsaukušies un savā valdījumā esošās ēkas izgaismos Rīgas Dzemdību nams, Rēzeknes, Limbažu, Alojas, Salacgrīvas, Ķekavas novada, Bauskas, Rīgas pašvaldības.

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca par akcijas objektu izvēlējusies Ģenētikas māju, jo tajā atrodas Reto slimību koordinācijas centrs. Savukārt Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca gaismos skursteni, kas kā bāka paceļas virs slimnīcas teritorijas. Iestājoties krēslai, līdz rīta gaismai zilos toņos iezīmēsies Rīgas domes Rātsnams un Rīgas Dzemdību nama centrālā fasāde. Rēzeknē gaismos Rēzeknes Centrālās bibliotēkas logus, Limbaži izvēlējušies gaismot vides objektu rotācijas aplī Rīgas ielā, Salacgrīvā būs izgaismota Bāka Jahtu laukumā, Alojā – izgaismoti elementi Alojas Ausekļa vidusskolā un Alojas kultūras namā, Ķekavā gaismos Ķekavas ambulanci un Bauskā – slimnīcas ēku.   

 

Tehnisko atbalstu PSKUS un BKUS ēku izgaismošanā sniedz Reto slimību alianses piesaistītais pasākumu apkalpošanas uzņēmums SIA “3S” un Latvijas Kultūras koledžas radošā komanda pasniedzēju Ivara Vācera un Jāņa Jansona vadībā, kā arī 2. kursa studenti no Kultūras menedžmenta un Pasākumu tehnisko producentu specialitātēm.

 

 

Akcijas objekti Reto slimību alianses tīmekļa vietnē Google kartes formātā:

https://retasslimibas.lv/28-februaris-reto-slimibu-diena-3/

 

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija piektdien, 7.oktobrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus, ar kuriem iecerēts palielināt valsts atbalstu strādājošiem vecāku pabalsta saņēmējiem.

 

Plānots, ka vecāku pabalsts līdzšinējo 30 procentu vietā tiks palielināts līdz 50 procentiem no piešķirtā pabalsta apmēra. Grozījumi attieksies uz tiem vecākiem, kuri ir nodarbināti un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai gūst ienākumus kā pašnodarbinātie, paredz likumprojekts.

 

Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī.

 

Deputāti lūgs Saeimu grozījumiem likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” noteikt steidzamību un skatīt divos lasījumos, informēja komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.

 

Liels paldies visiem mūsu atbalstītājiem un vēlētājiem! Arī šoreiz redzam, ka katra balss patiesi ir no svara un var ietekmēt ļoti daudz. 

 

 

Paldies jums par sniegto atbalstu partijas IZAUGSME kandidātiem “Attīstībai/Par!” sarakstā, mēs to patiesi novērtējam! Tāpat izsakām pateicību mūsu kandidātiem un visai komandai par ieguldījumu priekšvēlēšanu kampaņā - lai darba degsme pavada mūs arī turpmāk! 

 

 

Savukārt mēs noteikti neapstāsimies un turpināsim strādāt, jo esam IZAUGSME!