fbpx

Andris Skride: veselības aprūpe jānodrošina visiem iedzīvotājiem vienlīdzīgi

 

Veselības aprūpes finansēšanas modelim ir jābūt tādam, lai visi iedzīvotāji – neatkarīgi no nodokļu nomaksas – varētu saņemt tiem nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride kopsēdē ar Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju, otrdien, 30.aprīlī, pārrunājot situāciju veselības aprūpes finansēšanas jomā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ekspertu Tamāšu Evetovitu (Tamas Evetovits). 

“Divu pakalpojumu grozu princips veselības aprūpē ir atlikts līdz jūlijam, un ir steigšus jādomā, kā rīkosimies tālāk. Skaidrs ir viens, ka veselības aprūpe visiem iedzīvotājiem ir jānodrošina vienlīdzīgi un tā, lai cilvēki par pakalpojumiem var atļauties samaksāt. Tāpēc vērtīgas bija šodienas komisiju kopsēdē Pasaules Veselības organizācijas eksperta paustās atziņas pēc apjomīgā pētījuma par situāciju Latvijā,” atzīmēja A.Skride.

Veselības ministre Ilze Viņķele pauda cerību, ka eksperta vēstījums ļaus pieņemt tādus lēmumus, lai mūsu valsts veselības aprūpe būtu universāla, moderna un pieejama visiem, kam nepieciešama.

Esošo veselības aprūpes finansēšanas sistēmu deputātiem raksturoja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško, uzsverot, ka nākotnē tai jābūt valsts budžeta finansētai kvalitatīvai veselības aprūpei un pakalpojumiem jābūt pieejamiem ikvienam Latvijas iedzīvotājam neatkarīgi no viņa rocības un dzīvesvietas. Kā akcentēja valsts sekretāre, ģimenes ārsta uzdevums ir ārstēt cilvēkus, nevis pārbaudīt, vai pacients ir nomaksājis nodokļus.

VM plānojusi atteikties no divu pakalpojuma grozu principa ieviešanas veselības aprūpē, nodrošināt veselības apdrošināšanu – valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību visiem Latvijas rezidentiem un veselības apdrošināšanu realizēt, izmantojot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Izmaiņas obligātajā veselības apdrošināšanā VM iecerējusi realizēt vienlaikus ar izmaiņām nodokļu sistēmā. 

PVO eksperts T.Evetovits kopsēdē atzīmēja, ka dalīt cilvēkus, piemēram, pēc nodokļu nomaksāšanas,  veselības aprūpes jautājumos nav pieļaujams. Sistēmai ir jābūt tādai, kas aptver pilnīgi visus valsts iedzīvotājus, turklāt pakalpojumi jānodrošina tā, lai tie visiem būtu brīvi pieejami un par tiem būtu samērīga maksa. Eksperts rosināja apsvērt Francijas modeli, kur veselības aprūpe tiek finansēta no valsts budžeta līdzekļiem un visi iedzīvotāji pakalpojumus var saņemt, neatkarīgi no veiktajām sociālajām iemaksām.

Raksturojot iepriekš plānoto divu pakalpojumu grozu ieviešanu, pētījuma autors pauda, ka sistēma ir neefektīva, netaisnīga un šāda pieeja nav ekonomiski pamatota. Savukārt attiecībā uz pacienta līdzmaksājumu daļu par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, eksperts uzsvēra, ka maksa ir nesamērīgi augsta un ir jādomā par simboliskas maksas noteikšanu. Pētījumā secināts, ka daļa cilvēku ārstu neapmeklē, jo nevar to atļauties, kā arī nevar nopirkt vajadzīgās zāles, jo tās ir dārgas. 

Eksperts atzinīgi vērtēja valdības lēmumu veselības jomu noteikt kā vienu no prioritātēm un aicināja tuvākajā nākotnē domāt par finansējuma palielināšanu līdz pieciem procentiem no iekšzemes kopprodukta.